Як організувати роботу з генератором у закладі освіти
Неправильна експлуатація генератора може призвести до опіків, ураження струмом, отруєння чадним газом чи спровокувати пожежу. Тож маєте не лише знати правила безпеки під час роботи з генератором в закладі освіти, а й підготувати відповідну документацію. Впоратися з цими завданнями допоможе фахівець з охорони праці та безпеки життєдіяльності
Щоб забезпечити безперервне електропостачання, у закладах освіти встановлюють генератори. Вони дають можливість працювати й навчатися при відключенні стаціонарного електроживлення.
Генератор — це аварійне джерело живлення, яке використовують у разі критичної необхідності відповідно до дозвільних документів, адже небезпека їх експлуатації та екологічна небезпека є дуже високими.
Дізнайтеся, як організувати безпечну роботу генератора, подбати про пожежну безпеку та які вимоги до працівників, які працюватимуть з ним.
Підготуйте документи
Додатково до документів з безпеки життєдіяльності та охорони праці видайте накази й підготуйте документи, які встановлюють правила установки та роботи генераторів.
1. Наказ про призначення осіб, відповідальних за проведення робіт підвищеної небезпеки, зокрема за технічний стан генератора, його безпечну експлуатацію і технічне обслуговування.
Відповідальність можна покласти на особу, відповідальну за експлуатацію енергогосподарства або за експлуатацію виробничого обладнання.
2. Наказ про введення генератора в експлуатацію.
3. Окремий розділ в Інструкції з електробезпеки закладу освіти — Правила експлуатації генератора, заправки його пальним і заходи безпеки.
4. Журнал технічного обслуговування генератора. У ньому працівник, відповідальний за роботу з генератором, зазначатиме режим роботи: дату, час ввімкнення й вимкнення, заправку, огляд тощо.
Керуйтеся правилами експлуатації генератора
Будь-який генератор — чи то дизельний, чи то бензиновий — потрібно регулярно обслуговувати. В інструкції з експуатації (паспорті) кожної конкретної моделі генератора виробник вказує заходи безпеки, яких слід дотримуватися при роботі з ним, і всі деталі обслуговування. Перш ніж використовувати будь-який генератор, уважно прочитайте, що написано в його паспорті.
Пройдіть тест і дізнаєтеся,
чим відрізняється дизельний генератор від бензинового
Перед увімкненням генератора потрібно ретельно перевіряти стан електричної проводки. Вона не повинна мати пошкоджень або дефектів, на контактах не повинно бути слідів корозії.
Не можна встановлювати генератор у малогабаритних закритих приміщеннях без належної вентиляції. Категорично заборонено самостійно вносити будь-які зміни в конструкцію пристрою.
Якщо дотримуватися рекомендацій, агрегат може пропрацювати 5—10 років і навіть більше. Сучасні моделі генераторів мають високий показник моторесурсу.
Дотримуйте правил безпеки під час роботи з генератором
Обов’язково придбайте спеціальний захисний одяг для працівників, що матимуть справу з генератором: міцні гумові рукавички, взуття на щільній, бажано гумовій, підошві, спеціальні засоби для захисту очей і вух.
Працівник, який працює з генератором, має закрити волосся головним убором, що не обмежує огляд, повністю застебнути одяг. Руки захищати рукавичками з діелектричного матеріалу (гумовими).
Не можна допускати тривалого контакту пального та інших рідин генератора зі шкірою. У разі потрапляння рідин на шкіру це місце слід промити водою, а якщо бензин або мастило потрапили на одяг — ретельно випрати його.
Усі роботи обов’язково проводити в добре провітрюваному приміщенні зі справною вентиляцією або просто неба. Генератор під час роботи виділяє токсичний чадний газ.
Деталі двигуна сильно нагріваються. Не можна торкатися ввімкненого генератора. Це може спричинити сильний опік. Крім того, нагрів небезпечний для горючих матеріалів, рідин і газів, тому генератор повинен бути розміщений на значній відстані від них.
На слух людини негативно впливає часте й тривале перебування біля генератора, який працює. Щоб уникнути цього впливу, порадьте працівнику користуватися спеціальними засобами захисту: берушами, тампонами, заглушками.
Під час роботи генератора працівник має контролювати його технічний стан. Якщо виявить підтікання пального, мастила або почує сторонні звуки, повинен негайно вимкнути й знеструмити генератор.