11
Листопад 2023року
створюємо безпечні умови
вказівні знаки

Не курити! Небезпека: електрична напруга! Аварійний вихід, або Які знаки безпеки використовувати в закладі освіти

Попередити учасників освітнього процесу про ту чи ту небезпеку та швидко зреагувати допоможуть відповідні знаки. Тож маєте правильно використовувати їх у закладі освіти. Скористайтеся роз’ясненнями експерта, за якими зможете ефективно використовувати в закладі освіти знаки безпеки відповідно до вимог законодавства, а також з’ясуєте, чи потрібно якісь замінити або придбати нові

Наталія Дуброва , провідний фахівець з охорони праці та безпеки життєдіяльності Інституту модернізації змісту освіти

На початку серпня 2023 року набули чинності Мінімальні вимоги до забезпечення знаками безпеки та здоров’я на роботі, зат­верджені наказом Мінекономіки від 09.03.2023 № 1268 (далі — Мінімальні вимоги). У закладах освіти теж слід розміщувати знаки безпеки. Вони є суб’єктивними засоби захисту: не гарантують надійного захисту від дії шкідливих чинників, але попереджають про небезпеку.

Щоб знаки безпеки виконували свою функцію, а саме попе­реджали учасників освітнього процесу про небезпеку, вам потрібно:

  • забезпечити встановлення знаків безпеки, якщо немає можливості усунути або достатньо обмежити небезпеку за допомогою методів колективного захисту чи безпечних технологічних процесів і методів роботи;
  • забезпечити навчання працівників і надати їм інструкції, що містять описи значень знаків безпеки, особливо знаків зі словами, та прийнятні загальні й спеціальні правила поведінки;
  • надавати працівникам інформацію про заходи, яких необхідно вживати у зв’язку з використанням знаків безпеки;
  • проводити консультації з працівниками та надавати їм можливість брати участь в ухваленні питань, пов’язаних із дотриманням Мінімальних вимог.

Які знаки безпеки використовувати в закладі освіти, де їх розміщувати та як за ними доглядати — читайте далі.

Види й призначення

Основна мета знаків безпеки — інформувати працівників про порядок експлуатації обладнання та дозволену поведінку у приміщеннях. Знаки безпеки привертають увагу працівників до безпосередньої небезпеки, попереджають про можливу небезпеку.

Це один із видів засобів колективного захисту працівників, завдяки якому вони зможуть швидко реагувати на потенційні небезпеки та запобігати впливу небезпечних виробничих чинників. Коли в працівника немає часу обдумати свої дії — саме знаки безпеки підкажуть йому правила поведінки у тій чи тій ситуації.

Графічні символи та кольори на знаках безпеки сигналізують про заборону вчиняти небезпечну дію чи дію, що може спричинити небезпеку, або дають вказівку, які заходи безпеки та/або захисту потрібно провести.

Розглянемо вимоги до форми й кольору знаків безпеки та наведемо приклади знаків, які використовують у закладі освіти.

Устатковання для боротьби з пожежею, як-от пожежні щити й крани, вогнегасники тощо, виділяють за допомогою:

  • особливого кольору самого устатковання та установки позначення його місця розташування;
  • фарбування спеціальним кольором місць розташування такого устатковання і підходів до них.

Колір для позначення цього устатковання — червоний. Площа фарбування в червоні кольори має бути такою, щоб устатковання можна було легко розрізнити.

Розміщення

Знаки безпеки встановлюють:

  • з урахуванням кута зору людини з відповідного положення та можливості виникнення перешкод для видимості знаків;
  • у легкодоступному, достатньо освітленому місці;
  • поблизу входу в зону небезпеки;
  • у безпосередній близькості до джерела небезпеки чи об’єк­та, позначеного знаком безпеки.

Кількість і спосіб розміщення знаків безпеки мають відповідати масштабу ризиків або небезпек, а також розмірам і конфігурації зони, яку вони повинні охоплювати.

Якщо знак встановлено на воротах чи вхідних дверях приміщення, при в’їзді на об’єкт, це означає, що дія знака поширюється на все приміщення, на весь об’єкт або дільницю.

Знаки безпеки мають бути помітними. Щоб підвищити їх видимість, ліпше придбати знаки, виготовлені з додаванням люмінесцентних фарб, світловідбивних матеріалів.

Щоб знаки були видимими в темний час доби або в умовах недостат­ньої видимості, потрібно обладнати штучне освітлення. Воно не повинно впливати на колір знаків і видимість у світлий час доби.

Потрібно забезпечити безперервне освітлення знаків протипожежної безпеки й схеми евакуаційних або аварійних виходів. Тож купуйте ті, що оснащені автономними джерелами живлення.

Таблички, установлені на відкритому повітрі, необхідно захистити від впливу опадів, вітру та прямого сонячного світла.

Щоб знаки безпеки зберігали свої функціональні якості, їх потрібно очищати, технічно обслуговувати, перевіряти, ремонтувати та регулярно замінювати.

  1. Види й призначення
  2. Розміщення

маєте знати

Що негативно впливає на ефективність знаків безпеки

Чинники, які негативно впливають на ефективність знаків безпеки:

1) наявність іншого джерела світла, що перешкоджає їх видимості;

2) неякісний дизайн, недостатня кількість, неправильне розміщення, неналежний стан або неправильне функціонування знаків.

Щоб забезпечити видимість знаків безпеки, потрібно:

• уникати розміщення великої кількості знаків безпеки близько один від одного;

• не використовувати одночасно два світлових знаки, які плутатимуть;

• не використовувати світловий знак поблизу іншого джерела світла.