11
Листопад 2023року
консультуємося з експертами
розподіл педнавантаження

За яких умов керівник закладу та заступник можуть вести викладацьку роботу в закладі в сільській місцевості

Ситуація: «Відділ освіти відмовляє керівнику закладу освіти та його заступнику вести викладацьку роботу в обсязі не більше 12 годин на тиждень у закладі в сільській місцевості. Мотивує тим, що це фінансове порушення. Інших педагогів закладу забезпечено ставкою і понад. Чи є фінансовим порушенням викладання керівником і його заступником 12 годин у сільській місцевості? Чи можуть вони викладати три години заміни без дозволу відділу освіти?». Розв’язок читайте в статті

Сергій Борисенко , експерт з трудових відносин у галузі освіти, заступник голови Харківської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України, голова правління ГО «Надихай»

Станом на листопад 2023 року питання викладання годин керівниками закладів освіти у робочий час регламентує Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, зат­верджена наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102).

Повне навантаження педагогів — не підстава надавати керівнику години навчального навантаження

У сільській місцевості керівники закладів освіти та їхні зас­тупники за відсутності вчителів з відповідних предметів можуть вести викладацьку роботу в обсязі не більше 12 годин на тиждень (480 годин на рік) з дозволу відповідного органу управління освіти (п. 91 Інструкції № 102). Пункт 91 Інструкції № 102 вказує лише на одну причину, коли керівник закладу освіти у сільській місцевості може викладати 12 годин навчального навантаження, а саме — відсутність вчителів або викладачів відповідних предметів. Повне навантаження педагогів чи навантаження понад ставку — не підстава надавати керівнику чи його заступнику 12 годин навчального навантаження. Також слід звернути увагу на те, години з яких предметів надано педагогам, чи всі години за фахом, можливо, певну кількість годин свідомо надано не за фахом. Таким чином, якщо в закладі освіти є вчителі відповідних предметів, навіть за умови їхнього повного навантаження, керівник закладу освіти не може викладати 12 годин.

Викладання керівником і його заступником 12 годин навчального навантаження у сільській місцевості за наявності вчителів з відповідних предметів не можна кваліфікувати саме як фінансове порушення. Та, на мою думку, в такій ситуації є певне корупційне порушення, адже керівник, замість того щоб передати три години вчителям-фахівцям, хоче забрати собі чи надати їх своєму заступнику, щоб отримати особисту вигоду, використовуючи своє службове становище.

Керівник може викладати години на заміні за тимчасово відсутнього педагога

Керівництво закладу освіти повинно вжити заходів, щоб замінити тимчасово відсутнього працівника. Пункт 73 Інструкції № 102 встановлює, що погодинна оплата педагогічних працівників допускається лише при оплаті за години заміщення тимчасово відсутніх по хворобі або з інших причин вчителів, вихователів, викладачів тощо, яке тривало не більше двох місяців, а також при оплаті працівників підприємств, організацій та установ, які залучають для педагогічної роботи.

Якщо заміщення тривало понад два місяці, то оплата праці педагогічного працівника провадиться з першого дня заміщення за всі години фактичного педагогічного навантаження в порядку, передбаченому пунктом 68 Інструкції № 102.

Таким чином, викладати години на заміні, зокрема керівник чи його заступник, можуть за умови, що вони викладають години тимчасово відсутнього працівника. Якщо в закладі є нерозподілені між вчителями години навчального навантаження, керівник закладу освіти повинен виставити їх на вакансію та/або розподілити їх між наявними педагогами закладу освіти.

Якщо керівник закладу свідомо не виніс на вакансію години навчального навантаження або їх не розподілив між педагогами закладу, які могли б їх викладати, щоб особисто години викладати, такі дії можна кваліфікувати як корупційне порушення, яке він здійснив, щоб отримати особисту вигоду, використовуючи службове становище.