10
Жовтень 2024року
новини

Із 1 жовтня 2024 року діють нові вимоги до медоглядів працівників

МОЗ оновило вимоги до організації та проведення профілактичних медоглядів працівників деяких професій (наказ від 08.11.2023 № 1925). Ці оновлення набувають чинності з 01.10.2024.

Також МОЗ наказом від 08.11.2023 № 1925 затвердило:

  • Перелік категорій осіб, які для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров’я підлягають періодичному психіатричному огляду;
  • Зміни до порядку проведення цих оглядів, зокрема на предмет вживання психоактивних речовин.

Що включатиме профілактичний медогляд

Профілактичний медогляд працівників закладів освіти включатиме обстеження терапевта або лікаря загальної практики сімейної медицини, дерматовенеролога, стоматолога, отоларинголога та психіатра (Перелік необхідних обстежень лікарів-спеціалістів, видів клінічних, лабораторних та інших досліджень, що необхідні для проведення обов’язкових медичних оглядів, та періодичність їх проведення, затверджений наказом МОЗ від 23.07.2002 № 280).

Флюорографію працівники мають проходити під час попереднього медогляду та надалі один раз на рік при належності до груп підвищеного ризику розвитку туберкульозу.

Щоб уточнити діагноз, лікар може призначати додаткові лабораторні дослідження та/або обстеження лікарями-спеціалістами.

Які щеплення потрібно мати працівнику закладу освіти для допуску до роботи

В оновленому Переліку виробництв, професій, організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені особи, яким не зроблено щеплення проти визначених інфекційних хвороб, є працівники закладів освіти.

Відповідно до Календаря обов’язкових профілактичних щеплень в Україні (наказ МОЗ від 16.09.2011 № 595) усі дорослі кожні 10 років повинні робити щеплення проти дифтерії та правця.

Якщо працівник відмовляється або ухиляється від обов’язкових профілактичних щеплень, то його відсторонюють від роботи.

МОЗ розробило проєкт наказу про затвердження переліку інфекційних хвороб та професій, виробництв, організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням. Зараз його погоджують у структурних підрозділах.

Дію наказу МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» від 04.10.2021 № 2153, який визначає обов’язкові профілактичні щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, призупинено до закінчення воєнного стану.

Чи повинні проходити медогляд працівники, які працюють дистанційно

МОЗ проінформувало, що чинне законодавство не передбачає підстав для звільнення від проходження чи відтермінування проходження обов’язкових медичних оглядів, зокрема не визначає особливостей проходження таких оглядів працівниками закладів освіти, які працюють дистанційно, перебувають за кордоном чи на ТОТ.

Служба освітнього омбудсмена звернулася з листом до МОЗ із пропозицією розглянути можливість відтермінування проходження обов’язкових медоглядів для цих педагогічних працівників під час дистанційної роботи. Адже пройти періодичний медогляд вони не можуть, а недопущення їх до роботи через відсутність медогляду порушує права дітей на доступ до освіти.

З якою періодичністю працівники закладів освіти мають проходити психіатричний огляд

Основна вимога — наявність чинної довідки про проходження про походження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин (за формою № 100-2/о), на час ухвалення роботодавцем рішення про допуск працівника до виконання робіт.

Строк наступного ухвалення рішення роботодавцем про продовження допуску до виконання робіт відбувається у строки, визначені наказом МОЗ від 26.01.2024 № 139, тобто через п’ять років.

МОЗ підготувало зміни до наказу від 23.07.2002 № 280. Буде змінено періодичність проходження психіатричного огляду: не раз на рік, а раз на п’ять років.

До підписання та реєстрації цих змін в Мін’юсті необхідно користуватися наказом МОЗ від 26.01.2024 № 139, який регламентує проходження медичного огляду раз на п’ять років.

Чи має право директор допускати до роботи працівника, у якого завершився строк дії довідки за формою № 100-2/о

У листі МОЗ роз’яснює, що довідка за формою № 100-2/о не є документом, який має бути постійно чинним під час трудової діяльності. Закінчення строку дії довідки (один рік з моменту огляду) не може бути підставою для відсторонення працівника від виконання робіт і проведення повторного огляду.

Примітка. Підготовлено відповідно до розʼяснення, розміщеного на сайті Служби освітнього омбудсмена.

🌸Ваша робота нашими очима: вітання до Дня працівників освіти
№ 10, 2024
Даруємо жовтневі шпалери на робочий стіл