11
Листопад 2023року
консультуємося з експертами
педагогічне навантаження

У вчителя недостатньо годин фізкультури, але є години трудового навчання: чи враховувати їх для встановлення повної ставки

З листа до редакції: «В учителя фізичної культури сільської дев’ятирічної школи, у якій 6 класів (немає 5, 8, 9 класів), усього 15 годин фізвиховання, але є ще 3 години трудового навчання. Це вважається ставкою чи потрібно доплачувати окремо за 3 години?». Роз’яснення експерта — у статті

Антоніна Клименко , начальник управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України

Пунктом 75 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102), передбачено, що в сільських дев’ятирічних школах, у яких немає необхідної кількості навчальних годин з фізичної культури в 2—9-х класах для встановлення повної ставки заробітної плати, вводять посаду вчителя фізичної культури з покладенням на нього обов’язків з організації позакласної роботи з фізичного виховання учнів.

Зазначеним вчителям фізичної культури виплачують повну ставку заробітної плати. Якщо ці вчителі проводять уроки і з інших навчальних предметів, їм додатково оплачують педагогічну роботу за всі години занять із цих предметів, незалежно від обсягу педагогічного навантаження з фізичної культури. При цьому не встановлено заборони введення посади вчителя фізичної культури у штати закладів загальної середньої освіти І—ІІ ступенів, якщо в такому закладі відсутні деякі класи.

Згідно з Державним стандартом початкової освіти, затвердженим постановою КМУ від 21.02.2018 № 87 (у редакції постанови КМУ від 24.07.2019 № 688), у Базовому навчальному плані початкової освіти на фізкультурну освітню галузь для учнів початкової школи передбачається по 105 годин на рік на кожен 1—4 клас, що з розрахунку на 35 навчальних тижнів у навчальному році становить по 3 години на тиждень на кожен такий клас.

Базовим навчальним планом загальноосвітніх навчальних зак­ладів II— III ступеня, що є одним із складників Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 № 1392, на освітню галузь «Здоров’я і фізична культура» на 5—9 класи відводиться 700 годин на рік або 20 годин на тиждень, що в середньому на один клас становить 4 години на тиждень.

В Інструктивному листі МОН «Про інструктивно-методичні рекомендації щодо викладання навчальних предметів / інтегрованих курсів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році» від 01.09.2023 № 1/13749-23 зазначено, що в цьому навчальному році залишаються чинними Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та вик­ладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році (лист МОН від 19.08.2022 № 1/9530‑22 і Методичні рекомендації щодо окремих питань здобуття загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні, затверджені наказом МОН від 15.05.2023 № 563). Також зазначено, що в навчальному плані освітньої програми зазначається перелік навчальних предметів та/або інтегрованих курсів для реалізації кожної освітньої галузі, а також предмети / курси вибіркового освітнього компоненту з урахуванням освітніх потреб учнів.

Розподіл годин між освітніми галузями в навчальному плані має бути увідповіднено із загальним обсягом навчального навантаженням, визначеним в освітній програмі закладу на рівні року нав­чання та адаптаційного циклу в цілому.

Кількість навчальних годин на вивчення кожної освітньої галузі заклад освіти може збільшувати, включно до максимального показника, з урахуванням перерозподілу різниці між рекомендованою та мінімальною кількістю навчальних годин інших освітніх галузей.

Кількість навчальних годин, визначена в навчальному плані на вивчення вибіркових освітніх компонентів, не включається до максимального показника навчального навантаження, передбаченого на ту чи іншу освітню галузь.

Тож якщо в закладах загальної середньої освіти І—ІІ ступенів, які в деяких регіонах перейменували на гімназії, що розташовані в сільській місцевості, налічується всього 6 класів, один із них 1-й клас і відсутні 5, 8 і 9-ті класи, а загальна кількість годин на фізичну культуру становить 15 годин на тиждень, до штатного розпису закладу має бути введено посаду вчителя фізичної культури з покладенням на вчителя, який її обіймає, обов’язків з організації позакласної роботи з фізичного виховання учнів.

Згідно з пунктом 45 Інструкції № 102 доплата педагогічним працівникам за проведення позакласної роботи з фізичного виховання учнів у загальноосвітніх навчальних закладах усіх типів і найменувань здійснюється педагогічним працівникам за наявності 10 і більше класів у розмірі від 10 до 40% ставки заробітної плати з відповідною її диференціацією залежно від кількості таких класів.

Тому вчителеві фізкультури, який має години з іншого предмета, зокрема трудового навчання, має проводитися відповідна оплата за всі ці години за тарифікацією відповідно до пункту 68 Інструкції № 102.