11
Листопад 2023року
дотримуємося умов оплати праці
підвищення посадового окладу

Чи мають право керівник і педагоги ліцею на підвищення посадових окладів

Редакція отримала листа: «Заклад освіти, який з 2012 р. функціонував як гімназія, з 01.08.2023 став ліцеєм. Чи мають право керівні та педагогічні працівники на підвищення посадового окладу на 10%? У гімназії така доплата була, з 01.09.2023 її зняла централізована бухгалтерія відділу освіти, що обслуговує заклад». Відповідь читайте в статті

Антоніна Клименко , начальник управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України

Діяльність закладів загальної середньої освіти регулює Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463‑IX.

Типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, передбачено в статті 35 Закону про повну загальну середню освіту. Частиною першою статті 35 встановлено, що здобуття:

  • профільної середньої освіти забезпечує ліцей;
  • базової середньої освіти забезпечує гімназія;
  • початкової освіти — початкова школа.
Абзацом сьомим частини першої статті 35 Закону про повну загальну середню освіту установлено, що за рішенням засновника ліцей може забезпечувати здобуття базової середньої освіти та, як виняток, початкової освіти.

Норма щодо функціонування ліцею як окремої юридичної особи чинна з 01.09.2027

Щодо утворення ліцеїв, то Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти» від 15.07.2021 № 1658-IX (далі — Закон № 1658) внесено також зміни до частини першої статті 32 Закону про повну загальну середню освіту, зокрема до її абзацу шостого. Згідно з цими змінами рішення про утворення ліцеїв як окремих юридичних осіб ухвалюють обласні, міські, селищні, сільські ради, а їх функціонування можливе за наявності не менше двох класів за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти (протягом 10—12 років навчання учнів).

Законом № 1658 внесено також зміни у розділ X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про повну загальну середню освіту», а саме до абзацу п’ятого пункту 1, що норми абзацу шостого частини першої статті 32 (функціонування ліцеїв з кількістю не менше 2-х класів за трьома профілями навчання) та абзацу шостого частини першої статті 35 (гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи) набирають чинності з 1 вересня 2027 року.

Пункт 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про повну загальну середню освіту» доповнено підпунктом 12, згідно з яким приведення статутів закладів освіти у відповідність із цим Законом здійснюється з урахуванням строків набрання чинності окремими положеннями цього Закону, визначеними пунктом 1 цього розділу.

Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про повну загальну середню освіту» доповнено пунктами такого змісту:

Пункт 5-1. Рекомендувати засновникам закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, до 1 вересня 2027 року привести установчі документи закладів освіти у відповідність із цим Законом, врахувавши строки набрання чинності окремими положеннями цього Закону, визначеними пунктом 1 цього розділу.

Пункт 5-2. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, обласним (з урахуванням пропозицій міських, сільських, селищних рад), Київській та Севастопольській міським радам до 1 вересня 2024 року затвердити плани формування мережі закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, з урахуванням вимог цього Закону до ліцеїв, щодо безпечного, інклюзивного та цифрового освітнього простору, демографічних показників розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, спроможності територіальних громад, профілізації старшої профільної школи і необхідності охоплення на відповідній території усіх профілів навчання, визначених законодавством, з метою гарантування і забезпечення права кожного учня на вибір відповідного профілю навчання.

Пункт 5-3. Засновникам ліцеїв до 1 вересня 2027 року забезпечити з урахуванням вимог законодавства виконання затверджених Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами планів, передбачених пунктом 5-2 цього розділу, шляхом утворення та забезпечення ліцеїв належною матеріально-технічною базою, обладнанням, доступом до мережі Інтернет, відібрати на конкурсних засадах педагогічних працівників, провести конкурс відповідно до вимог цього Закону на посаду керівника закладу освіти та вжити інших необхідних дій, визначених відповідними планами та законодавством».

Ліцей як заклад нового типу може функціонувати до 01.09.2027

Пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1658 установлено, що рішення засновників, ухвалені до набрання чинності цим Законом відповідно до вимог законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту» щодо утворення (функціонування) ліцеїв як самостійних юридичних осіб з метою забезпечення здобуття виключно профільної середньої освіти, не потребують приведення у відповідність із змінами, передбаченими цим Законом.

Пунктом 3 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про освіту» установлено, що:

1) до приведення законодавства й установчих документів зак­ладів освіти у відповідність із цим Законом терміни «навчальний заклад» і «заклад освіти» є ідентичними, а всі суб’єкти владних повноважень і навчальні заклади керуються всіма положеннями цього Закону, що стосуються закладів освіти, а також положеннями законодавства, що стосуються навчальних закладів у частині, що не суперечить цьому Закону;

2) термін «заклад освіти», що вживається у цьому Законі та спеціальних законах, відповідає терміну «навчальний заклад», що вживається в Конституції України;

3) навчання учнів за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти починається: для базової середньої освіти — з 1 вересня 2022 року; для профільної середньої освіти — з 1 вересня 2027 року;

4) з 1 вересня 2027 року строк здобуття профільної середньої освіти усіма здобувачами освіти становить три роки. Запровадження освітніх програм базової середньої освіти до 2022 року та/або профільної середньої освіти до 2027 року в межах дванадцятирічної пов­ної загальної середньої освіти можливе за рішенням КМУ, за умови наявності відповідного стандарту базової або профільної середньої освіти та відповідної типової освітньої програми;

5) до 2027 року положення цього Закону, що стосуються профільної середньої освіти, діють щодо закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти в межах дворічної старшої школи відповідно до законодавства;

11) за особами, які на день набрання чинності цим Законом обій­мають посади педагогічних працівників, зберігаються нинішні професійні права;

12) після набрання чинності цим Законом розмір заробітної плати педагогічних і науково-педагогічних працівників не може зменшитися, якщо ці працівники продовжують обіймати відповідні посади, виконувати відповідні обов’язки та зберігають відповідну кваліфікаційну категорію.

Тому до 2027 року гімназії та ліцеї, що були утворені як заклади нового типу до запровадження в дію Законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту», діяльність яких регламентували Інструкція про організацію та діяльність гімназії та Інструкція про організацію та діяльність ліцею, затверджені наказом Міносвіти від 20.07.1995 № 217, мають права на функціонування попри те, що зазначений наказ втратив чинність на підставі наказу МОН від 26.08.2021 № 930.

Працівникам ліцею, утвореного цього року, посадові оклади не підвищують

Додатком до постанови КМУ «Деякі питання встановлення підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) та доплат за окремі види педагогічної діяльності у державних і комунальних зак­ладах та установах освіти» від 28.12.2021 № 1391, яким затверджено Розміри підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) працівникам у державних і комунальних закладах та установах освіти, передбачено, що керівним і педагогічним працівникам у гімназіях, ліцеях, колегіумах, гімназіях-інтернатах, ліцеях-інтернатах, колегіумах-інтернатах, які створені до введення в дію Законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту» як заклади II, II—III, III ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів відповідно до профілю, з профільним навчанням та допрофесійною підготовкою, до приведення установчих документів таких закладів у відповідність із зазначеними Законами, посадові оклади та ставки заробітної плати підвищуються на 10%.

Згідно з цим додатком посадові оклади та ставки заробітної плати педагогічних працівників, помічників вихователів і керівних працівників, діяльність яких безпосередньо пов’язана з освітнім процесом, у закладах освіти інтернатного типу або які мають структурний підрозділ (інтернат, пансіон тощо), підвищуються на 10%.

Тому на сьогодні посадові оклади та ставки заробітної плати педагогічних і керівних працівників гімназій, ліцеїв, які створені до введення в дію Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», підвищуються на 10%. Таке підвищення передбачено також пунктами «б» та «в» пункту 28 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102.

Тож якщо ліцей утворено в цьому навчальному році, а його установчі документи приведено у відповідність із Законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», він не вважається закладом «нового типу» у розумінні закладів, організація освітнього процесу в яких здійснювалася за спеціальними вимогами, підвищення ставок заробітної плати педагогічним працівникам такого закладу загальної середньої освіти не здійснюється.