11
Листопад 2023року
запитання — відповідь

⚡ Скринька запитань

Не знаєте, як організувати той чи той напрям діяльності закладу або підготуватися до перевірки? Чи як розв’язати робочу ситуацію? Хочете переконатися, що прийняли правильне управлінське рішення? Вам на допомогу, шановний читачу е-журналу, — Скринька запитань.

Пишіть тут свої запитання. Опишіть робочу ситуацію, що склалася, і яку не знаєте, як правильно розв’язати, або напишіть, яка порада чи рекомендація експертів «Практики управління закладом освіти» вам потрібна. Ми, редакція журналу, надішлемо ваше звернення експерту, а відповідь надамо тут або на сторінках журналу. 

0 символів із 1500
Ваші колеги написали:
24. Добрий вечір. Прошу допомоги в питанні атестації керівників закладів освіти, які вперше призначені на посаду за результатом конкурсу. Коли вони повинні атестуватися як керівники?
Відповідь редакції:

Вітаю.

Згідно з новим Полоежнням  про атестацію: Атестація проводиться не раніше ніж через рік після призначення педагогічного працівника на посаду.

23. Доброго дня! Учень прийшов до нашої школи в 11 клас (проживав в м.Лиман Донецької області, через війну був в евакуації за кордоном і там не навчався) . Виявилося, що в нього відсутні документи про базову середню освіту за девятий клас, так як він навчався в школі інтернат в якій в загальному 10 класів, і не передбачено такого документу. І щоб замовити йому свідоцтво про повну загальну середню освіту ми не можемо, так як немає базової. Нам потрібно організувати йому атестацію за 9 клас, щоб замовити документ про базову освіту.Прошу допомоги в розясненні як правильно це зробити.
Відповідь редакції:

Вітаю.

Надіслали відповідь на пошту.

22. Працівників, що на простої.
21. День добрий! 1. Підкажіть, будь ласка, які важілі впливу на сумісника, який не заповнив до кінця журнали і написав заяву на звільнення, бо терміново виїхав за кордон? 2. Чи маємо ми право залучати працівників за великої потреби для виконання певних робіт (сезонні роботи на шкільному подвір'ї)? Дякую!
20. Вітаю. Скажіть будь ласка, хто займається укладанням колективного договору у ЗЗСО ?
Відповідь редакції:

Вітаю.
Закон про колективні договори містить норму, що сторонами колективного договору є: сторона роботодавця, суб’єктами якої є роботодавець та/або уповноважені представники роботодавця та сторона працівників, суб’єктами якої є первинні профспілкові організації, а в разі їх відсутності - вільно обрані працівниками для ведення колективних переговорів представники.

Для ведення переговорів і підготовки проєкту колективного договору утворюють робочу комісія з представників сторін. Склад цієї комісії визначається сторонами.

19. Добрий день. Підкажіть, будь ласка, яким чином фіксувати атестаційні матеріали педагога, які він подав до атестаційної комісії? Для цього потрібно завести спеціальний зошит? Якщо так, то як його правильно вести, яку він повинен мати структуру? Заздалегідь, дуже Вам дякую!
Відповідь редакції:

Вітаю, колеги.

Це може бути рішення атестаційної комісії і відповідно ухвалення рішення про облік документів. Структуру теж можете визначити самостійно.

18. Вітаю. Чи існує термін дії догани, винесеної працівникові?
Відповідь редакції:

Вітаю.

Догана з працівника знімається автоматично, після закінчення одного року з дня накладення дисциплінарного стягнення. Для дострокового зняття догани необхідно видати відповідний наказ.

17. Людина працює на посаді вчителя літератури (має 11 год. тижневого навантаження) та на 0.5 ставки зав шкільною бібліотекою у цій самій школі, уже є пенсіонером. У серпні-жовтні перебувала на лікарняному (перелом ноги). 1. Чи потрібно складати протокол щодо оплати невиробничої травми і чи взагалі тепер ці протоколи складаються 2. Який порядок оплати лікарняних для працівників, які працюють на умовах внутрішнього сумісництва. 3. Чи є такий випадок внутрішнім сумісництвом
Відповідь редакції:

Вітаю.

Відповіли листом на пошту. 

16. Добрий день. 1. Нове Положення про атестацію вступило в дію з 1 вересня 2023 р., це означає, що усі педагоги, які прийняті з 1 вересня 2023 р. підпадають під дію даного Положення (умови проведення позачергової атестації), а ті, що прийняті, н-д, 1.09.2021 р., можуть атестуватись позачергово, без дотримання умов позачергової атестації, відповідно до нового Положення (сертифікація, переможці..., науковці), чи все ж таки на п'ятий рік - чергово, або ж коли відповідають умовам позачергової атестації? 2. Чи атестувати директора ЗЗСО в 2024 році, якщо з ним продовжено контракт на чотири роки в лютому 2023 року? Дякую.
15. Добрий день. Питання 1 - Відповідно до Положення п.4. Атестація є обов’язковою, відповідно п.7 розділу III цього Положення атестація проводиться не раніше ніж через рік після призначення педагогічного працівника на посаду, у п.9. Кваліфікаційна категорія «спеціаліст» присвоюється педагогічному працівникові, який має освітній рівень фаховий молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст), молодший бакалавр, бакалавр чи магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст), п.15. Особи, призначені на посади педагогічних працівників відповідно до частини п’ятої статті 58 Закону України «Про освіту» та/або ті, які пройшли педагогічну інтернатуру в установленому законодавством порядку, для продовження роботи на цих посадах атестуються упродовж другого року роботи, але не раніше ніж через один рік після призначення на посаду. Отже, на яку категорію атестувати педагога, який закінчив ВНЗ і є за дипломом "Магістр", тобто спеціаліст, на другий рік роботи в школі? На "Спеціаліста" чи на "Другу категорію"? Який розряд йому присвоювати після ВНЗ і після першої атестації? 2.Чи виносити перекидки грошей з одного призначення на інше на сесію? (один структурний підрозділ) Дякую.
14. Добрий день. Прошу розяснити ситуацію щодо оплати мобілізованому вчителю. За вчителем збережено місце роботи( посада) та середній заробіток до липня 2022 року. Але Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин" №2352-ІХ, який набув чинності 19.07.20200 року , де зазначено, що в ст.119 КЗпП внесені зміни і за мобілізованим працівником не зберігається середній заробіток. Але наразі вимагають виплатити середній заробіток з моменту його припинення. Як вчинити правильно? Який же основний Закон?
Відповідь редакції:

Вітаю.
Так, зберігати. Розгорнута відповідь тут https://edirshkoly.expertus.com.ua/10001479

13. Добрий день. Прошу консультації. Вчитель має вищу кваліфікаційну категорію і педагогічне звання "старший вчитель". За дипломом - вчитель початкових класів. На даний час працює на 0,25 ставки соціального педагога, 7 год. інформатики, 0, 25 ставки музичного керівника дошкільного підрозділу ЗЗСО. Як правильно його атестувати у 2023/2024 навчальному році. Буду вдячна за допомогу.
12. Добрий день) хочу поставити питання відносно оплати праці вчителя початкових класів , враховуючи підвищення встановлені постановою № 22 від 11.02.2018 р. та постановою № 1391 від 28.12. 2021 р. ( Учитель початкових класів має кваліфікаційну категорію " спеціаліст вищої категорії", 14 тарифний розряд. Стаж педагогічної роботи - понад 35 років. Педагогічне навантаження - 18 год. Отримує доплату за роботу у спеціальному класі - 25%., доплату за класне керівництво і перевірку зошитів. Надбавка за престижність - 20% та доплата за педагогічне звання" старший вчитель".) Яку заробітну плату отримає вчитель?? Відповідь прошу надіслати на е-пошту [email protected]. Щиро дякую за допомогу.
11. Добрий день. Маємо наступну ситуацію по атестації сумісника, учителя фізичної культури: Основне місце роботи дитячо -юнацька спортивна школа- тренер ( працює з 01.09.2019 року). У 2021 атестувався у ДЮСШ , як тренер-викладач, присвоєно вищу кваліфікаційну категорію. Педагогічний стаж : 6 років 10 міс років. З 08.10.2015 по 31.08.2018 - вчитель фізичної культури в загальноосвітній школі. З 01.09.2019 - тренер-викладач в ДЮСШ. З 2022 року працює в нашій школі на посаді вчителя фізичної культури за сумнісництвом на 0,5 ставки. Яку категоріюяк вчителю маємо поставити? Як його атестувати: у 2023/2024 н.р. у школі як вчителя фізичної культури? На яку категорію може претендувати?
10. Які дії директора школи, якщо надійшла письмова від батьків, щодо відмовлення від вчителя фізики.
Відповідь редакції:

Вітаю.
Зареєструйте заяву від батьків обов"язково. Перший крок - поспілкуйтеся з батьками очно, а потім з вчителем. З"ясувати причину конфліктної ситуації. Якщо є проблемна ситуація, попросіть учителя написати пояснювальну записку. Потім уже ухвалюйтеи управлінське рішення.


9. добрий день, чи є у вас в наявності посадової інструкції для методиста коледжу, заступника директора з адміністративно-господарської роботи
Відповідь редакції:

Вітаю.

Немає цих інструкцій, але замовимо їх експерту.

Дякуємо, що зорієнтували, які інструкції потрібні!

8. 8. Чи можна забрати години у вчителя посеред року, якщо є скарги вчителів та батьків?
Відповідь редакції:

Вітаю. 
Надіслали запитання експерту. 

7. Добрий день. У 2023/2024 навчальному році школа працює очно. Частина дітей перебуває за межами України. Чи може заклад організувати навчання цих учнів з використанням технологій дистанційного навчання? (не проводячи синхронних занять, а даючи завдання за допомогою порталу Нові знання).
Відповідь редакції:

Вітаю. 

Надіслали відповідь на пошту.

6. Добрий день. Прошу вас допомоги у роз'ясненні питання. Яку категорію має працівник. Основне місце роботи з 2019 року дитячо -юнацька спортивна школа, посада тренер-викладач, як тренер-викладач, йому в 2021 році присвоєно вищу кваліфікаційну категорію. У 2023 році прийшов в нашу школу на посаду вчителя фізичної культури за сумнісництвом на 0,5 ставки. Яка категорія як вчителя має бути? І чи є тренер-викладач педагогічною посадою.
Відповідь редакції:

Вітаю. Щодо посадив тренера-викладача, то гідно з Порядком виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 р. N 78 до стажу педагогічної роботи для виплати надбавок за вислугу років педагогічних та науково-педагогічних працівників зараховується час роботи на посадах, передбачених переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 р. N 963. Цим переліком посаду "тренера-викладача" не визначено як педагогічну і період роботи на цій посаді не зараховується до педагогічного стажу

5. Вітаю. У нас в штатному розписі 1,5 ставки заступника з навчально-виховної роботи. З неї на 0,5 ставки працює заступник з виховної роботи. У школі всього одинадцять класів (1-11 класи). Чи правильним буде запис у трудовій книжці "Прийняти на посаду ЗАСТУПНИКА З ВИХОВНОЇ РОБОТИ на 0,5ст." Чи потрібно уточнювати розмір ставки і турбує слово"виховної"?
Відповідь редакції:

Вітаю. 

Відомості про роботу за сумісництвом уносять до трудових книжок: окремим рядком; на бажання працівників; за місцем основної роботи (п. 2.14 Інструкції № 58). На прохання сумісника  за місцем основної роботи може зробити запис як про внутрішнє, так і про зовнішнє сумісництво. Підстави для запису: засвідчені копії наказів із роботи за сумісництвом про прийняття та звільнення, витяги з таких наказів; довідки, що містять відповідну інформацію.

Запис може бути таким:

З ... по ... працювала на посаді .... за сумісництвом. 

Класифікатор професій не містить професійних назв робіт «Заступник директора». Утім, відповідні назви посад не суперечать принципам професійної класифікації. Ба більше, у назві посади можна відбити коло питань, якими опікуватиметься заступник. Це уможливлює Додаток В до КП.



4. Вітаю. Мене звати Тетяна, я новопризначений керівник закладу. Мене цікавить номенклатура справ у загальноосвітньому закладі. Є інструкція з діловодства, на її основі є інструкція по закладу. Перелік документів величезний!!!!!!!!!!! Питання: Як визначитися з кількістю документів? Є основні і обов'язкові це зрозуміло, як сворити тільки те, що потрібно?!
Відповідь редакції:

Вітаю.
Номенклатура справ — обов’язковий для кожного закладу систематизований перелік назв справ, що формуються в його діловодстві, із зазначенням строків зберігання справ. Тобто номенклатура справ — це перелік тих документів, які створені у вашому закладі, а не якийсь типовий перелік із переліком документів. У номенклатуру включають УСІ документи, які створюються у закладі.

3. Добрий вечір.Чи може директор залишатися на посаді,якщо він не склав іспит на вільне володіння державною мовою іще до війни 15.02.22р.?
Відповідь редакції:

Вітаю. 
Якщо особа станом на 16.07.2021 вже працює, сертифікат не потрібний. А от для участі в конкурсі на посаду керівника закладу загальної середньої освіти учасник конкурсу подає документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою (ч. 5 ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX). Це — копія державного сертифіката про рівень володіння державною мовою або витяг із реєстру Державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою. Державний сертифікат видає Національна комісія зі стандартів державної мови. Він діє безстроково.

2. Чи оплачується робота на канікулах вчителю-суміснику (ВПО)? Якщо так, то яка підстава?
Відповідь редакції:

Вітаю. 
Так, оплачується. 
Ось посилання на роз"яснення https://edirshkoly.expertus.com.ua/10004924
Те, що педагог ВПО не впливає на оплату його праці.

1. Добрий вечір. Якщо директор на контракті, чи потрібно йому атестуватися на відповідність займаній посаді чи ні, якщо атестація керівника була у 2019 році?
Відповідь редакції:

Вітаю. Атестація є обов"язковою. Проходять її раз на п"ять років, зокрема і керівники.